От няколко месеца се говори за ръст на цените и наемите в София.
Експерти показват средни нива за София и още няколко града в България.
Средните нива изкривяват картината и скриват истината от тези, които при покупка с Ипотечен кредит ще изплащат 20-25-30 години апартамента, който са избрали на база на прочетена и чута информация
Според мен, ако медиите, политиците и агенциите искат да покажат коректно какво става трябва да определят КЪДЕ, кои цени нарастват и с колко.
Ако медии, агенции и политици продължават да коментират средни цени и наеми за градове в България продължават да заблуждават всички интересуващи се от Пазар Имоти.
Заблуждават банките, заблуждават продавачите, заблуждават купувачите, заблуждават наемателите, заблуждават наемодателите, заблуждават застрахователите, заблуждават всички отрасли на икономиката, свързани с Пазар имоти, заблуждава и заетите в данъчните служби към общините.
Ще коментирам София, но това сигурно е валидно и за още големи български градове.
Та, София трябва да бъде разделена на :
1. Център. Синята зона показва Центъра.
Когато се коментират цени и наеми да се коментират отделно тези в Центъра ЗАЩОТО това е най-охраняваната зона в България. Сърцето на Държавата. Тук цените са високи заради СИГУРНОСТТА, а не толкова заради Качеството на живот.
Когато цените и наемите за имоти в Центъра намаляват, но няма ясно изразена криза, то това ще значи, че сигурността в Широк център е повишена и хората, които искат високо ниво на сигурност, инвестират там, вместо в Синя зона.
2. Широк център.
Това са няколко зони, които отделят Сърцето на столицата от кварталите.
2.1. Широк център-Юг е Долен Лозенец. От НДК до Метростанция Европейски съюз.
Долен Лозенец е подценен район защото 25 години клиентите бяха насочвани към инвестиция в части на София с цел цивилизоване на Широк център-Запад и Широк Център-Север.
Долен Лозенец е Широк Център защото пеша може да ходите на работа в което и да е министерство в Сърцето на столицата.
Широк център - Юг е и Иван Вазов.
2.2. Широк център-Север е районът до Централна гара. Някои казват, че трябва да е до Лъвов мост и имат основание, но ако приемем това разделение дългосрочно е коректно да бъде включена и Гарата, и Автогарата.
Важно е да се следят цените и наемите в този район !
Тук идват хората, които или пътуват често до чужбина, или пътуват често извън София.
Широк център-Север е и ще бъде подходящо място живот и бизнес на хора които имат семейства в провинцията.
Ако БДЖ бъде цивилизована цените и наемите в Широк център - Север ще се раздвижат нагоре.
Може би, когато, построят Магистрала Хемус и Магистрала Струма този район ще загуби част от наемателите защото те ще предпочетат да пътуват всеки ден вместо да спят в София по 4-5 дни в седмицата.
2.3. Широк център - Изток е районът до Гара Подуяне. Това не е нито Оборище, нито Докторски паметник. От Паметника на Васил Левски до Подуяне и от Орлов мост до Ситняково.
Сърцето на този район е Докторски паметник, но това е друг район, който е правилно да бъде Синя зона, тоест, част от Центъра.
Щом Позитано 20 е в Центъра и е Синя зона няма как Шипка 6 да не е в Центъра на София и да не е Синя зона, нали ?
2.4. Широк център - Запад е районът от бул. Христо Ботев на запад до Опълченска.
Това е централна част от София, която е много силно рекламирана от агенции, но за всички експерти е ясно, че ще са нужни десетилетия за да се изравни Качеството на живот тук с това в Долен Лозенец или парк Заимов.
Улица Здраве е Широк център- Запад.
3. Квартали близо до центъра на столицата. Тук все още не говорим за жилищни комплекси, а за квартали.
Лозенец, в частта от Метростанция Европейски съюз до бул. Джеймс Баучър, е Квартал близо до центъра.
Банишора е Квартал близо до центъра.
Света Троица е Квартал близо до центъра.
Води се спор дали Гоце Делчев е такъв квартал, но според мен не е. Ако има спор, то нека Стрелбище да е Квартал близо до центъра.
Медицинска академия е Квартал близо до центъра.
Яворов е Квартал близо до центъра.
Редута е квартал близо до центъра.
Орландовци е Квартал близо до центъра. Внимание ! Орландовци е подценяван квартал.
Тук статистиката трябва да бъде много точна защото това е Знаков район на София!
Ако, когато, работниците започнат масово да ползват велосипеди Орландовци ще бъде удобно място за живот. Предрасъдъците, че е близо до гробище все повече ще отстъпват.
Тук проблем не е гробищата, а ТЕЦ-а и циганското гето.
4. Жилищни комплекси
Всеки от тези комплекси има свои качества, които са предпочитани от живеещите и бизнеса.
Ако цените и наемите в Жилищните комплекси намаляват, но в предните три групи не намаляват значи има причина, която трябва да бъде търсена първо в Районните кметства, а после в икономическата обстановка.
4.1. Жилищне комплекси - Юг
Цените и наемите на тези комплекси би трябвало да са стабилни защото тук въздухът е най-чист, а това е от голямо значение за всеки който има пари да си позволи този лукс.
Горен Лозенец, от бул. Джеймс Баучър на юг е лукс Жилищен комплекс близо до центъра.
Според мен Хиподрума не е Широк център, а Жилищен комплекс близо до центъра.
4.2. Жилищни комплекси - Север
Когато се коментират средните цени и наеми в Жилищни комплекси - Север ще е ясно, че София се е променила.
4.3. Жилищни комплекси - Изток
Дианабад е Жилищен комплекс близо до центъра.
Слатина е Жилищен комплекс близо до центъра.
4.4. Жилищни комплекси - Запад
Лагера е Жилищен комплекс близо до центъра.
5. Предградия
През последните години и в София се усеща обособяването на предградия.
Селата край София все повече заприличват на предградия.
След затваряне на Кремоквци се отваря възможност София да се разраства към град Елин Пелин. Да, ще трябва много време и почистване на земите, но някои казват, че преди достигането на София до Перник ще бъде погълнат Елин Пелин.
Нови Искър е предградие на София.
Предградията ще се развиват успоредно на цивилизоването на циганските гета. София има сериозно забавяне в цивилизоването си заради забавянето наложено от ромски гета.
6. Костинброд
7. Перник
Ако агенциите възприемат това разделение ще бъдем коректни към клиентите си.
Всъщност, каквато и дума да използваме за да нарачем районите на София и другите градове е важно да се знае в коя зона на сигурност попадат те.
Както и да ги нарича Голяма Община хората все по-често ще избират имот съобразявайки се с нивото на сигорност в Зоната, където им предлагат жилище, офис или магазин.
Засега
Банките мълчат.
Политиците мълчат.
Агенциите мълчат.
Експертите мълчат.
Медиите мълчат, макар да е ясно, че в България няма инвестици заради ниското ниво Сигурност.
Някои се опитват тихичко да решат проблема със Съдебна реформа :)
Няма как дори да се извърши Съдебна реформа да се убедят хората, че Нивото на сигурност вече е повишено. ЗАЩОТО българите знаят, страхуват се да говорят, но знаят, знаят, че без РЕФОРМА в МВР няма да има повишаване на нивото на сигурност в България, в София, в кварталите, в каретата, в сградите...
Няма и няма как да има !
От няколко години пиша за реформа в МВР и обучение на кадрите в посока Качество на живот и Зана за сигурност. Хората работещи в МВР трябва ясно да осъзнават, че от тях зависи кой къде живее и работи. Смятам, че днес малко от работещите в МВР разбират това :(
Представете си как би се променил живота във всяка сграда ако при залавяне на крадец МВР търси информация дали човек от сградата не е отворил вратата без да попита кой и защо влиза в сградата.
Сега си представате, че ако МВР разбере от заловен крадец кой съсед му е отворил вратата на сградата, където е извършен обира, без да се интересува при кого отива крадеца и така е станал съучастник, поради което подлежи на огромна глоба, съразмерна с кражбата извършена от крадеца. ХА ! Тогава дали съседи ще натискат бутона на домофона при всеки звън ?
Ако следователите задават на заловените крадци важни за граждани въпроси ще се повиши доверието в МВР !
Ако работещите в МВР наложат глоба на нехаен съсед, помогнал с небрежността си на крадец, ще се повиши доверието към полицаите !
Ако кварталните инспектори проверяват какво е Нивото на сигурност в района за който отговорят ще се повиши доверието в МВР !
Вижда се, че Зоната на сигурност няма пряка връзка с Реформа в Съдебната система.
За жителите на България е важно да има Реформа в МВР !!!!!
Цените на имоти и нивата на наемите в София зависат пряко от работата на МВР .
Там, където има струпване на полиция, НСО, ДАНС, цивилни агенти, пенсионирани полицаи, видеонаблюдение и микрофони е Зона с високо ниво на сигурност ...
Аз пиша от години, че във време, на безумен тероризъм и разделение на Обществата, НИВОТО на сигурност ще определя цени и наеми на имоти, а не какво е името на мястото и как е било приемано то досега.
Ако един район е възприеман като Зона с ниско ниво на сигурност то където и да се намира цените ще са ниски и наемите ще са ниски.
Кметството на София може да забави този процес ако повиши полицейското присъствие или ... завиши драстично данъчните оценки на имоти които попадат в Зони с ниска сигурност.
Пример 1-ви: Някой поиска цените и наемите край Римския мавзолеум в Лозенец да останат дълго ниски и чучна циганско гето на ул. Славище. Ниското ниво на сигурност попречи на този район да бъде одобрен от хиляди клиенти и той остана скрит за Пазара на Имоти.
Няколко години след премахване на гетото Нивото на сигурност в този райн не се е подобрило. Кметството на София асфалтира улица Славище и ремонтира ул. Богатица но това не повиши Нивото на сигурност и не повиши драстично търсенето на апартаменти и магазини в близост.
Пример 2-ри:
Vladimir Yosifov 1 180 000 преглеждания на #streetphotography #Bulgaria #Sofia #Google #localguides #Level8
Експерти показват средни нива за София и още няколко града в България.
Според мен, ако медиите, политиците и агенциите искат да покажат коректно какво става трябва да определят КЪДЕ, кои цени нарастват и с колко.
Ако медии, агенции и политици продължават да коментират средни цени и наеми за градове в България продължават да заблуждават всички интересуващи се от Пазар Имоти.
Заблуждават банките, заблуждават продавачите, заблуждават купувачите, заблуждават наемателите, заблуждават наемодателите, заблуждават застрахователите, заблуждават всички отрасли на икономиката, свързани с Пазар имоти, заблуждава и заетите в данъчните служби към общините.
Ще коментирам София, но това сигурно е валидно и за още големи български градове.
Та, София трябва да бъде разделена на :
1. Център. Синята зона показва Центъра.
Когато се коментират цени и наеми да се коментират отделно тези в Центъра ЗАЩОТО това е най-охраняваната зона в България. Сърцето на Държавата. Тук цените са високи заради СИГУРНОСТТА, а не толкова заради Качеството на живот.
Когато цените и наемите за имоти в Центъра намаляват, но няма ясно изразена криза, то това ще значи, че сигурността в Широк център е повишена и хората, които искат високо ниво на сигурност, инвестират там, вместо в Синя зона.
2. Широк център.
Това са няколко зони, които отделят Сърцето на столицата от кварталите.
2.1. Широк център-Юг е Долен Лозенец. От НДК до Метростанция Европейски съюз.
Долен Лозенец е подценен район защото 25 години клиентите бяха насочвани към инвестиция в части на София с цел цивилизоване на Широк център-Запад и Широк Център-Север.
Долен Лозенец е Широк Център защото пеша може да ходите на работа в което и да е министерство в Сърцето на столицата.
Широк център - Юг е и Иван Вазов.
2.2. Широк център-Север е районът до Централна гара. Някои казват, че трябва да е до Лъвов мост и имат основание, но ако приемем това разделение дългосрочно е коректно да бъде включена и Гарата, и Автогарата.
Важно е да се следят цените и наемите в този район !
Тук идват хората, които или пътуват често до чужбина, или пътуват често извън София.
Широк център-Север е и ще бъде подходящо място живот и бизнес на хора които имат семейства в провинцията.
Ако БДЖ бъде цивилизована цените и наемите в Широк център - Север ще се раздвижат нагоре.
Може би, когато, построят Магистрала Хемус и Магистрала Струма този район ще загуби част от наемателите защото те ще предпочетат да пътуват всеки ден вместо да спят в София по 4-5 дни в седмицата.
2.3. Широк център - Изток е районът до Гара Подуяне. Това не е нито Оборище, нито Докторски паметник. От Паметника на Васил Левски до Подуяне и от Орлов мост до Ситняково.
Сърцето на този район е Докторски паметник, но това е друг район, който е правилно да бъде Синя зона, тоест, част от Центъра.
Щом Позитано 20 е в Центъра и е Синя зона няма как Шипка 6 да не е в Центъра на София и да не е Синя зона, нали ?
2.4. Широк център - Запад е районът от бул. Христо Ботев на запад до Опълченска.
Това е централна част от София, която е много силно рекламирана от агенции, но за всички експерти е ясно, че ще са нужни десетилетия за да се изравни Качеството на живот тук с това в Долен Лозенец или парк Заимов.
Улица Здраве е Широк център- Запад.
3. Квартали близо до центъра на столицата. Тук все още не говорим за жилищни комплекси, а за квартали.
Лозенец, в частта от Метростанция Европейски съюз до бул. Джеймс Баучър, е Квартал близо до центъра.
Банишора е Квартал близо до центъра.
Света Троица е Квартал близо до центъра.
Води се спор дали Гоце Делчев е такъв квартал, но според мен не е. Ако има спор, то нека Стрелбище да е Квартал близо до центъра.
Медицинска академия е Квартал близо до центъра.
Яворов е Квартал близо до центъра.
Редута е квартал близо до центъра.
Орландовци е Квартал близо до центъра. Внимание ! Орландовци е подценяван квартал.
Тук статистиката трябва да бъде много точна защото това е Знаков район на София!
Ако, когато, работниците започнат масово да ползват велосипеди Орландовци ще бъде удобно място за живот. Предрасъдъците, че е близо до гробище все повече ще отстъпват.
Тук проблем не е гробищата, а ТЕЦ-а и циганското гето.
4. Жилищни комплекси
Всеки от тези комплекси има свои качества, които са предпочитани от живеещите и бизнеса.
Ако цените и наемите в Жилищните комплекси намаляват, но в предните три групи не намаляват значи има причина, която трябва да бъде търсена първо в Районните кметства, а после в икономическата обстановка.
4.1. Жилищне комплекси - Юг
Цените и наемите на тези комплекси би трябвало да са стабилни защото тук въздухът е най-чист, а това е от голямо значение за всеки който има пари да си позволи този лукс.
Горен Лозенец, от бул. Джеймс Баучър на юг е лукс Жилищен комплекс близо до центъра.
Според мен Хиподрума не е Широк център, а Жилищен комплекс близо до центъра.
4.2. Жилищни комплекси - Север
Когато се коментират средните цени и наеми в Жилищни комплекси - Север ще е ясно, че София се е променила.
4.3. Жилищни комплекси - Изток
Дианабад е Жилищен комплекс близо до центъра.
Слатина е Жилищен комплекс близо до центъра.
4.4. Жилищни комплекси - Запад
Лагера е Жилищен комплекс близо до центъра.
5. Предградия
През последните години и в София се усеща обособяването на предградия.
Селата край София все повече заприличват на предградия.
След затваряне на Кремоквци се отваря възможност София да се разраства към град Елин Пелин. Да, ще трябва много време и почистване на земите, но някои казват, че преди достигането на София до Перник ще бъде погълнат Елин Пелин.
Нови Искър е предградие на София.
Предградията ще се развиват успоредно на цивилизоването на циганските гета. София има сериозно забавяне в цивилизоването си заради забавянето наложено от ромски гета.
6. Костинброд
7. Перник
Ако агенциите възприемат това разделение ще бъдем коректни към клиентите си.
Всъщност, каквато и дума да използваме за да нарачем районите на София и другите градове е важно да се знае в коя зона на сигурност попадат те.
Както и да ги нарича Голяма Община хората все по-често ще избират имот съобразявайки се с нивото на сигорност в Зоната, където им предлагат жилище, офис или магазин.
Засега
Банките мълчат.
Политиците мълчат.
Агенциите мълчат.
Експертите мълчат.
Медиите мълчат, макар да е ясно, че в България няма инвестици заради ниското ниво Сигурност.
Някои се опитват тихичко да решат проблема със Съдебна реформа :)
Няма как дори да се извърши Съдебна реформа да се убедят хората, че Нивото на сигурност вече е повишено. ЗАЩОТО българите знаят, страхуват се да говорят, но знаят, знаят, че без РЕФОРМА в МВР няма да има повишаване на нивото на сигурност в България, в София, в кварталите, в каретата, в сградите...
Няма и няма как да има !
От няколко години пиша за реформа в МВР и обучение на кадрите в посока Качество на живот и Зана за сигурност. Хората работещи в МВР трябва ясно да осъзнават, че от тях зависи кой къде живее и работи. Смятам, че днес малко от работещите в МВР разбират това :(
Представете си как би се променил живота във всяка сграда ако при залавяне на крадец МВР търси информация дали човек от сградата не е отворил вратата без да попита кой и защо влиза в сградата.
Сега си представате, че ако МВР разбере от заловен крадец кой съсед му е отворил вратата на сградата, където е извършен обира, без да се интересува при кого отива крадеца и така е станал съучастник, поради което подлежи на огромна глоба, съразмерна с кражбата извършена от крадеца. ХА ! Тогава дали съседи ще натискат бутона на домофона при всеки звън ?
Ако следователите задават на заловените крадци важни за граждани въпроси ще се повиши доверието в МВР !
Ако работещите в МВР наложат глоба на нехаен съсед, помогнал с небрежността си на крадец, ще се повиши доверието към полицаите !
Ако кварталните инспектори проверяват какво е Нивото на сигурност в района за който отговорят ще се повиши доверието в МВР !
Вижда се, че Зоната на сигурност няма пряка връзка с Реформа в Съдебната система.
За жителите на България е важно да има Реформа в МВР !!!!!
Цените на имоти и нивата на наемите в София зависат пряко от работата на МВР .
Там, където има струпване на полиция, НСО, ДАНС, цивилни агенти, пенсионирани полицаи, видеонаблюдение и микрофони е Зона с високо ниво на сигурност ...
Аз пиша от години, че във време, на безумен тероризъм и разделение на Обществата, НИВОТО на сигурност ще определя цени и наеми на имоти, а не какво е името на мястото и как е било приемано то досега.
Ако един район е възприеман като Зона с ниско ниво на сигурност то където и да се намира цените ще са ниски и наемите ще са ниски.
Кметството на София може да забави този процес ако повиши полицейското присъствие или ... завиши драстично данъчните оценки на имоти които попадат в Зони с ниска сигурност.
Пример 1-ви: Някой поиска цените и наемите край Римския мавзолеум в Лозенец да останат дълго ниски и чучна циганско гето на ул. Славище. Ниското ниво на сигурност попречи на този район да бъде одобрен от хиляди клиенти и той остана скрит за Пазара на Имоти.
Няколко години след премахване на гетото Нивото на сигурност в този райн не се е подобрило. Кметството на София асфалтира улица Славище и ремонтира ул. Богатица но това не повиши Нивото на сигурност и не повиши драстично търсенето на апартаменти и магазини в близост.
Пример 2-ри:
Vladimir Yosifov 1 180 000 преглеждания на #streetphotography #Bulgaria #Sofia #Google #localguides #Level8
Няма коментари:
Публикуване на коментар